Lista aktualności Lista aktualności

Nietypowy gość w naszych lasach?

        Do niecodziennego spotkania doszło w leśnictwie Wierzchucino, gdy podczas popołudniowego spaceru napotkałem klępę łosia wraz z łoszakiem.

          Rodzinka poruszała się niespiesznie po drzewostanie sosnowym, bez większego strachu przede mna. Wręcz z zainteresowaniem przyglądała mi się, dzięki temu udało mi się zrobić kilka zdjęć i nagrać film.
          Łosie w naszych lasach to dość nietypowy widok, występują one bowiem w bardziej bogatych w lasy bagienne fragmentach naszego kraju na przykład w Kampinosie, tam gdzie mogą w dowoli posilić się roślinnością szuwarową i bagienną, która stanowi podstawy ich diety.

 

          Spotkanie nietypowego dla naszych lasów łosia zaskoczyło mnie- jak znalazł się w sosnowych borach naszego nadleśnictwa?.

           Prawdopodobnie, ze względu na brak przestrzeni życiowej klępa wraz z młodym przemieszcza się w poszukiwaniu nowego terenu z dogodną bazą zerową. Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj, gdy dany obszar jest nadmiernie zagęszczony przez daną populację i konkurencja pokarmowa zmusza młodsze osobniki do poszukiwania nowych ostępów.
          Będziemy obserwować naszego nietypowego gościa. Jeśli mu się u nas spodoba na pewno Was o tym poinformujemy.

______________________________________________________

Autor: Maciej Rewers - Leśniczy Leśnictwa Chynów