Lista aktualności Lista aktualności

Nadleśnictwo Choczewo dla Niepodległej w 100-lecie odzyskania niepodległości

Podsumowanie obchodów i akcji zorganizowanych przez Nadleśnictwo Choczewo, dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości skłania nas do szczególnego świętowania tego bardzo ważnego dla Polski jubileuszu. Nadleśnictwo Choczewo cyklicznie, przez cały rok podkreślało ważność tej rocznicy, organizując we współpracy z innymi nadleśnictwami i samorządami szereg akcji i okolicznościowych imprez.

Doskonałym sposobem uczczenia tego jubileuszu było pokazanie i odwiedzenie miejsc wiążących się z historią dla Polski i będących jednocześnie jej nierozerwalnymi symbolami. Połączenie ruchu na świeżym powietrzu, aktywacja rodzin z dziećmi oraz różnych lokalnych środowisk i samorządów wspaniale podkreśliło ważność tego jubileuszu, czcząc go w wyjątkowy sposób.

Cykl imprez rozpoczęło wspólne sadzenie lasu w miejscowości Wierzchucino. Leśnicy, przedstawiciele Gminy Krokowa i okoliczni mieszkańcy przy udziale Wójta Gminy Krokowa i dyrektora RDLP w Gdańsku posadzili las. Punktem kulminacyjnym było odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej to przedsięwzięcie.

https://dziennikbaltycki.pl/tag/sadzenie-lasu-wierzchucino

Kolejnym elementem wchodzącym w cykl obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości był majowy Gwiaździsty Rajd Rowerowy Leśników dla Niepodległej. Tym razem rajd rozpoczął się w symbolicznym dla Polski miejscu, przed willą gen. Józefa Hallera. Pracownicy nadleśnictw Choczewo i Wejherowo wraz z rodzinami udekorowani biało-czerwonymi flagami, ubrani w okolicznościowe koszulki wyruszyli na szlak, którego celem był Hel. Po 41 kilometrach wszyscy dotarli na miejsce gdzie Nadleśniczowie Nadleśnictwa Wejherowo i Choczewo oraz zastępca burmistrza Helu i Komendant Straży Granicznej złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi obrońców Helu. Tym razem trwałym upamiętnieniem akcji było posadzenie najbardziej długowiecznego drzewa rosnącego w Polsce – cisa.

Dwudniowy rajd podsumowany został wspólnym ogniskiem podczas, którego śpiewano pieśni patriotyczne a w niedzielę, przed powrotem do domów, wszyscy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Obrony Wybrzeża.

http://www.solidarnosc.org.pl/kspl/2018/06/09/gwiazdzisty-rajd-lesnikow-dla-niepodleglej/

Kontynuacją „sportowego” świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości było zorganizowanie w połowie czerwca III edycji Biegu Dwie Wieże, który tym razem miał specjalną oprawę i symboliczną nazwę „Dla Niepodległej – Bieg Dwie Wieże”. Dodatkowo objęty został patronatem dyrektora RDLP w Gdańsku i Pani Starosty Powiatu Wejherowskiego.

        Obie wieże udekorowane zostały wielkimi biało-czerwonymi flagami a biegowe koszulki zyskały nadruk przedstawiający orła na tle naszej flagi. Ponad 150 zawodników zmagając się z wymagającym terenem, piaskiem i wysoką temperaturą pokonało 15km trasy. Niezastąpioną pomoc zapewnili harcerze z 10 Drużyny Harcerskiej „WILKI” z Choczewa oraz „MALI KORSARZE” z 10 Choczewskiej Gromady Zuchowej.

        W ten sposób  KZ NSZZ „Solidarność”, Nadleśnictwo Choczewo, i Gmina Choczewo oraz okoliczne zastępy OSP strażaków i miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowały wspaniałą imprezę, która pięknie wpisała się w cykl obchodów 100-lecia niepodległości.

http://www.telewizjattm.pl/serwis-sport/2018-06-18/47001-pobiegli-z-morska-bryza-i-dla-niepodleglej.html?play=on

Ostatnim elementem tej patriotycznej układanki był zorganizowany we współpracy z Gminą Krokowa spływ kajakowy pod hasłem „Spływ granicami II Rzeczpospolitej”. I tym razem akcję upamiętniono wspólnym posadzeniem pamiątkowego drzewa. Dąb jako symbol długowieczności i siły znalazł swoje miejsce w pobliżu przystani w Brzynie. Następnie leśnicy i pracownicy samorządów wraz z rodzinami spłynęli od Brzyna, poprzez Jezioro Żarnowieckie, rzekę Piaśnicę aż do morza.

https://www.telewizjattm.pl/nasze-programy/101-1/47902-splyw-kajakowy-z-brzyna-do-debek.html?play=on

Podsumowaniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości były akcje i inicjatywy organizowane przez lokalne samorządy. Nadleśnictwo Choczewo czynnie w nich uczestniczyło, zarówno w obchodach regionalnych jak i w powiatowych i gminnych. Obecność leśników w szeregu tych akcji doskonale podkreśliła rolę jaką odegrali oni w lokalnej historii.