Lista aktualności Lista aktualności

Pożar lasu - 18.04.2019

18.04.2019 w oddziale 287g leśnictwa Choczewo wybuchł pożar. Spaliło się 0.25 ha poszycia leśnego – bez strat pieniężnych. Pożar miał miejsce obok osady leśnej Łętówko 1, przy drodze pożarowej nr 11A. W akcji gaśniczej udział brało pięć jednostek, w tym: PSP Wejherowo i  OSP Choczewo, Sasino, Kostkowo, Słajszewo. Pierwszą jednostką na miejscu zdarzenia było OSP Choczewo o godzinie 12:28.

Pożarzysko zostało przekazane do dalszego zabezpieczenia o godzinie 14:00. Zostało oddzielone od nieuszkodzonego lasu mechanicznie poprzez wyoranie wokół niego pasa nie zawierającego materiałów palnych (ZULiO Wojciech Okoń).

Przyczynę pożaru ustalają policjanci z KP Gniewino, którzy przybyli na miejsce wraz z Państwową Strażą Pożarną.

Zaistniała sytuacja dowiodła o dużym profesjonalizmie jednostek straży pożarnej działających na naszym terenie oraz współdziałającej przy akcji gaśniczej Służby Leśnej

To już drugi pożar na terenie leśnictwa Choczewo w tym miesiącu. Pierwszy pożar miał miejsce niedaleko kościoła w Choczewie, na szczęście udało się bardzo szybko opanować rozprzestrzeniający się ogień.
Za drugim razem spłonęło ponad ćwierć hektara lasu

Co łączy te dwa pożary?

Oba powstały na skutek nieodpowiedniego posługiwania się ogniem oraz materiałami żarzącymi w lesie!

Apelujemy o rozsądek, szczególnie w okresie III stopnia zagrożenia pożarowego, który utrzymuje się na terenie prawie całej Polski od kilku tygodni!

Specjalne podziękowania dla OSP Choczewo OSP Słajszewo KSRG OSP Kostkowo Ochotnicza Straż Pożarna Sasino Państwowa Straż Pożarna

Gdyby nie ich szybka i sprawna interwencja, z całą pewnością skończyło by się dużo gorzej!